Velkommen til Consort

Ejendomsselskaberne Se mere

Historie

Consort A/S er et privatejet ejendomsselskab, som blev stiftet i 1991 med henblik på at opkøbe boligejendomme og boligejendomsprojekter i Københavns området. I årene 1991-1994 blev der opkøbt mere end 100 parcel-rækkehusenheder som under vanskelige markedsforhold blev færdiggjort og solgt. I årene fra 1993 til 2000 investerede Consort A/S i yderligere mere end 500 boligenheder i Københavnsområdet.

Læs mere

Consort i Berlin

Consort entrerede det tyske ejendomsmarked i 2006. I 2006 og 2007 opbyggede Consort en eksklusiv ejendomsportefølje af boligudlejningsejendomme i Berlin. Porteføljen udvikles. I 2008 etablerede Consort eget administration- og asset management selskab i Berlin, under navnet Consort Haus GmbH. I 2008 til 2014 udviklede, byggende og markedsførte Consort Gruppen i Berlin over 100 lejligheder fra kontoret i Berlin og Potsdam

Læs mere

Projekter

Erfaring - Præcision - Innovative løsninger - Samarbejde Se mere

Store Strandstræde

Ombygning af det tidligere domicil for Nordisk Råd til 32 beboelseslejligheder og 3 erhvervslejemål.

Se mere

Scherfigsvej

Nye attraktive ejerlejligheder “Scherfigs Have” på grænsen mellem Østerbro og Hellerup

Se mere

Solrød Strandvej

24 store luksuslejligheder fra 113 – 219 m2 til forventet indflytning pr. 1. september 2016

Se mere

Koldinggade

16 totalt nyrenoverede andelsboliger og 2 nye taglejligheder med egen tagterrasse.

Se mere

Udlejning

Moderniserede lejligheder – Effektiv administration Se udlejningsemner

Salg

Attraktive beliggenheder i Storkøbenhavn Se salgsemner

Koldinggade

16 attraktive og nyistandsatte andelslejligheder, samt 2 nyetablerede tag-ejerlejligheder, til salg på Østerbro i klassisk ejendom opført i 1904

Se mere

Solrød Strandvej

24 eksklusive lejligheder fra 113 – 219 m2 til forventet indflytning pr. 1. september 2016

Se mere

Pantebreve

Consort A/S har i 2010 genoptaget sine aktiviteter på pantebrevsmarkedet og er således køber til såvel sælger – som lånerpantebreve, både enkeltvis og i puljer. Der investeres primært i pantebreve med pant i villaer, rækkehuse, ejerlejligheder og boligudlejningsejendomme. For nærmere oplysninger med direkte henvendelse omkring pantebrevssager – kontakt Nils L. Jensen på nedenstående kontakt information.

Telefon: 30 31 64 11Mailjensen@Consort.dk

Kontaktinformation

Projekter | Investering | Finans

Direktør | Allan Klug

klug@consort.dk | 21 25 64 11

Salg | Udlejning

Lone Christiansen

christiansen@consort.dk | 23 24 64 12

Bogholderi

Dorthe Lund

lund@consort.dk | 25 71 64 11

Pantebreve

Nils Jensen

jensen@consort.dk | 30 31 64 11

Sekretariat

Gitte Sommer

sommer@consort.dk | 33 25 64 11

Ejendomsinspektør

Lars Winther

winther@consort.dk | 26 14 64 11

Ejendomsinspektør

Louis Glesner

glesner@consort.dk | 51 21 64 08

Ejendomsassistent

Michael Barfoed

barfoed@consort.dk | 22 73 64 11

Byggeformand

Axel Kampen

kampen@consort.dk | 40 15 79 30

Kontakt os

Navn
Efternavn
Email
Telefon
Emne
Modtager
Din besked

Consort A/S – St. Strandstræde 18A – DK-1255 København K. – Tlf. +45 33 13 64 11 –  CVR nr. 15 88 39 44 – www.consort.dk

 Consort Haus GMBH – Wilmersdorfer Strasse 106 – D-10629 Berlin – Tlf. (+49 30) 31 51 71 41 – info@consorthaus.com